^Wróć na góre
  
  
  
foto1 foto2

W trosce o dziecko

W TROSCE O DZIECKO

Adaptacja
Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest wielkim przeżyciem zarówno dla niego samego, jego rodziców i dla nas – pracowników przedszkola. Przystosowanie dziecka do przedszkola jest procesem trudnym, złożonym i wymagającym czasu działań na różnych płaszczyznach. Należy uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku szansę na adaptację, która nierzadko trwa dłuższy czas.Chrońmy razem nasze dzieci przed chorobami!
To bardzo ważna sprawa, dla wszystkich: dzieci, rodziców i personelu placówki!
W jaki sposób ustrzec dzieci przed chorobami?
Na to pytanie odpowiedź jest prosta – przestrzegać zasad odnośnie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu.
Przypominamy te zasady:
• do przedszkola może uczęszczać tylko i wyłącznie dziecko zdrowe,
• zgodnie z przepisami w przedszkolu nie podajemy żadnych lekarstw,
• zgłoszenie dyrektorowi przedszkola przypadku choroby zakaźnej.Ósma godzina – dziecko powinno być już w przedszkolu.
Niektórzy rodzice uznają nasze wymagania w tej kwestii za rygoryzm i zbytni formalizm. Jednakże uważamy, że tak nie jest! Nasze przekonanie wypływa z obserwacji zachowań dzieci, które za sprawą rodziców pozbawione są systematyczności, regularności, rytmiczności w swoim przedszkolnym życiu. Pozbawiane są naturalnych sytuacji towarzyszących kolejnym czynnościom w pobycie dziecka w placówce. Uwierzcie nam, że o wiele przyjemniej jest dziecku zjadać śniadanie w towarzystwie swoich rówieśników z grupy, współdecydować o aktualnych poczynaniach w procesie dydaktyczno- wychowawczo- opiekuńczym.
Czy zdajecie sobie sprawą, co przeżywa wasze dziecko, kiedy wchodzi do sali w której już tętnią codzienne rytuały, czynności itp.?
Na jakiej pozycji znajdzie się wasze spóźnione dziecko, czy potrafi się odnaleźć, czy jest na tyle śmiałe, że znajdzie swoje miejsce w trwającej już codzienności?


Prosimy rodziców o przemyślenie tych kwestii
Dajcie szansę własnemu dziecku już na starcie „wchodzenia w życie”, uczcie dziecko odpowiedzialności, systematyczności i poszanowania umów i zasad regulujących wzajemne kontakty.

Gabinet Dyrektora

Dyrekotr Przedszkola nr 1. mgr Małgorzata Szymkowiak
przyjmuje interesantów w nastepujące dni:

Wtorki 8.00 - 11.00
Czwartki 12.00 - 14.00

(w ważnych sprawach codziennie)

WITAMY w Przedszkolu nr 1 im. Akademia Króla Stasia w Rawiczu

 

 Przedszkole nr 1 jest zlokalizowane przy ul. Wały powstańców wielkopolskich 2 (obok ronda Solidarności). Jesteśmy przedszkolem publicznym, prowadzonym przez gminę miasta Rawicz.

Od 10 czerwca 2010 roku funkcjonujemy pod nazwą „Akademia Króla Stasia”. W przedszkolu mieszczą się 4 grupy, dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Placówka dysponuje pomieszczeniami, w których odbywają się zajęcia dodatkowe i indywidualne z psychologiem i logopedą oraz terapia pedagogiczna. Przedszkole usytuowane jest w centrum miasta, można do nas łatwo dotrzeć z różnych rejonów miasta.

Zaletą naszego przedszkola jest dobre położenie i duży ogródek jordanowski z urządzeniami dla dzieci młodszych i starszych, ogródek znajduje się na tyłach przedszkola co sprawia, że jest w nim cicho i bezpiecznie, z dala od zgiełku ulicy. Rosnące w ogrodzeniu drzewa dają dużo cienia w upalne dni, ponadto posiadamy profesjonalne pawilony chroniące przed słońcem dzieci bawiące się w piaskownicach.

NASZE PRZEDSZKOLE ZAPEWNI TWOJEMU DZIECKU:

  • Wszechstronny rozwój
  • Bardzo dobre przygotowanie do szkoły
  • Dobrą zabawę
  • Miłą i ciepłą atmosferę
  • Wysoko wykwalifikowaną kadrę
  • Szeroką gamę zajęć dodatkowych ( język angielski, rytmika, tańce, kółko plastyczne)
  • Bardzo dobre wyposażenie sal
  • Świeże, smaczne, zdrowe wyżywienie (śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek, stały dostęp do wody)

O nas

Przedszkole w Rawiczu - obecnie Przedszkole Nr 1 im. Akademia Króla Stasia - zostało otwarte w dniu 15 maja 1945r. Kierowniczką została Elżbietanka - s. Marta Kędzia, wychowawczyni to M. Mikołajczak, a panie: T. Smektalska i H. Adamska były zatrudnione jako pomoce wychowawcy.
Zapisanych było 250 dzieci, ale nie wszystkie mogły być przyjęte. Dzienna frekwencja wynosiła przeciętnie 130 dzieci. Od 1 września 1948 roku Przedszkole, jako Przedszkole Publiczne przeniesione zostało do byłego Domu Społecznego przy Wałach Batorego nr 33 /obecnie Szkoła Podstawowa Nr 6/ i zajęło pomieszczenia na parterze. Od roku 1951 kierowniczką została p. T. Franciszkiewicz. Początkowo dzieci były podzielone na trzy grup.
W następnych latach ilość przyjętych dzieci wzrastała i tak w 1959 roku Komisja Społeczna zakwalifikowała 159 dzieci zgłoszonych do Przedszkola. Dzieci podzielone były na trzy grupy, a praca w oddziałach oparta była na tymczasowym programie wydanym przez Ministerstwo Oświaty.

Przedszkole, w okresie powojennym było ubogie, brakowało zabawek, pomocy naukowych. Placówka była czynna 9 godzin - dla dzieci matek pracujących i 5 godzin dla reszty dzieci. Dzieci, które przebywały w przedszkolu maksymalną ilość godzin otrzymywały 3 posiłki /śniadanie, obiad, podwieczorek/, pozostałe - nie jadały podwieczorku.
W drugiej połowie 1950r został zainstalowany telefon, zakupiono piłki do zabaw i ćwiczeń oraz zabawki /traktory/. Brakowało lalek, ale dzięki pomocy instruktorki p. Bartkiewicz - lalki znalazły się pod świąteczną choinką - jako dar dla dzieci. Przygotowania do tego szczególnego okresu zaczęły się już w listopadzie, przygotowywano inscenizacje o treści świątecznej. Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego p. Makowska, szyła sukienki i kołderki dla lalek. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli pod choinką znalazło się 15 dużych lalek w wózkach, klocki, narzędzia do majsterkowania oraz paczki ze słodyczami dla wszystkich dzieci.

W styczniu 1951r Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przeznaczyło środki na zakup 25 stolików, 150 krzesełek i 2 oszklonych szaf.
Ze względu na stały napływ dzieci i brak wolnych pomieszczeń, Przedszkole otrzymało do dyspozycji również piętro budynku, gdzie znalazł pomieszczenie IV oddział. Aby zdobyć fundusze na potrzeby bieżące, postanowiono założyć hodowlę jedwabników, która ruszyła w końcu maja 51r. Pomysł był szalony, ale dzięki współpracy całego personelu udało się pokonać trudności a w finale zarobić 953,65zł.
Wiosną 1952 roku przystąpiono do urządzania przedszkolnego ogródka owocowo - warzywnego. Młodzież Liceum Ogólnokształcącego pomagała planować nierówności, dzieci zbierały kamienie
a rodzice kopali teren przeznaczony na grządki. W kwietniu posadzono 20 drzewek owocowych, żywopłotem ogrodzono ogród. Wiele radości sprawiły dzieciom pierwsze rzodkiewki z własnego przedszkolnego ogródka. Aby poprawić kondycje finansową przedszkola hodowano świnie oraz króliki, które to fakty są poparte fotografiami.

W okresie wakacji 1952 roku został przeprowadzony gruntowny remont przedszkola.
W podwórzu ustawiono trzy pergole "ozdobne bramki" do pnących róż. Pomalowano wszystkie okna, drzwi, podłogi a w dwóch salach położono nowe deski. Wyposażony został gabinet lekarski, w którym raz w tygodniu przyjmował lekarz. W tymże roku Przedszkole Nr 1 zajęło I miejsce w Konkursie Czystości, który pod hasłem "Wzorowa Czystość" był przeprowadzony w powiecie rawickim. We wrześniu progi przedszkola przekroczyło 174 dzieci. Rok 1958 zapisał się zmianą lokum Przedszkola, które zostało przeniesione do budynku byłego żłobka przy ul. Wały Powstańców Wlkp. Nr 2 i i funkcjonuje tam do dnia dzisiejszego. Było wówczas pięć Oddziałów /grup wiekowych/ w tym jeden żłobkowy - dwulatków. Ogółem przyjęto 135 dzieci. Kolejne zdjęcia, które obrazują przeżywanie dni świątecznych i innych uroczystości są też dowodem na to, że wyposażenie Przedszkola bardzo się zmieniało, było więcej zabawek i sprzętu do ćwiczeń także na placu zabaw. Dzieci często wyjeżdżały na wycieczki - za miasto, do Teatru połączone ze zwiedzaniem miast. Prócz zabawy i nauki, dzieci uczestniczyły w krojeniu jarzyn, przyrządzaniu surówek, zarabiały ciasto i wykrawały ciasteczka. Był to rodzaj zajęć praktyczno - technicznych na równi z malowaniem, rzeźbieniem w glinie czy zajęciami wokalno - muzycznymi.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 1 w Rawiczu Rights Reserved.